Jak myć zęby

utworzone przez | sty 17, 2022 | Uncategorized

O HIGIENIE JAMY USTNEJ  Na serio z przymrużeniem oka

Skutecznie. Tu z pomocą przychodzi  gramatyka języka polskiego. Nie chodzi o to, żeby   MYĆ  ale  UMYĆ.

Do 7 -8  roku życia zęby dzieciom powinni szczotkować  rodzice (2x dziennie).

Jednocześnie uczymy mycia zębów samodzielnie, w miarę nabywania przez dziecko zdolności manualnych.

RODZIC   ZAWSZE  POWINIEN   POPRAWIĆ   PO   DZIECKU OCZYSZCZANIE   ZĘBÓW !

Po wieczornym myciu zębów, dziecko  nie powinno już nic jeść ani pić z wyjątkiem wody lub niesłodzonej herbaty. Któż  nie darował dziecku wieczornego mycia ?   Chyba każdy.

O ile nie słyszałam o  konsekwencjach zdrowotnych dwu- trzy-dniowego nie mycia stóp, o tyle nie mycia zębów już TAK. Im starszy osad na zębach tym trudniej go domyć.

JAKA SZCZOTECZKA ?

U dzieci w wieku przedszkolnym, niezbyt miękka – manualna lub elektryczna.

JAKA PASTA ?

Z fluorem czy bez?  Zapytaj swojego stomatologa, który dobierze pastę odpowiednią do wieku dziecka, biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia próchnicy, obecność chorób ogólnoustrojowych, itd

 CUKRY  PROSTE  I  ZGUBNE  SKUTKI  PODJADANIA

Obok niedostatecznej higieny to najważniejszy czynnik powstawania próchnicy. Cukry proste znajdują się w wielu produktach spożywczych, nie tylko słodyczach, dlatego warto czytać etykiety.

Niezwykle istotna jest konsystencja pokarmów :

Należy UNIKAĆ pokarmów rozdrobnionych, papkowatych, kleistych, długo zalegających w zagłębieniach zębów. Idealnym przykładem są chrupki kukurydziane z sokiem marchwiowo – bananowym, które tworzą cudowne „lepiszcze” oklejające zęby.

Gryzienie i żucie twardych, niezbyt rozdrobnionych pokarmów sprzyja prawidłowemu wzrostowi szczęki i żuchwy.

Niebezpieczne są małe, częste dawki słodyczy lub soków i napojów ( w tym WÓD SMAKOWYCH), spożywane pomiędzy posiłkami.

Najlepiej podawać pokarmy zawierające cukier w czasie głównych posiłków. Na wzór francuski można zakończyć posiłek spożyciem  sera żółtego

 SŁODKI DZIEŃ na wzór szwedzki – NIE TĘDY DROGA

Dla niewtajemniczonych – przez cały tydzień nie je się słodyczy, by rzucić się na nie np. w sobotę i niczym odkurzacz pochłonąć ich gigantyczne ilości aż po same mdłości. Nie chodzi o to, żeby nie jeść  słodyczy w ogóle, ale spożywać je w rozsądnych ilościach (wg zasad powyżej) z utrzymaniem nienagannej higieny.

TRANSMISJA BAKTERII PRÓCHNICOTWÓRCZYCH

Cały nasz organizm, w tym jama ustna, zasiedlona jest przez bakterie (te dobre  i złe), które w sprzyjających warunkach (niedostateczna higiena +  dieta próchnicotwórcza) wywołują procesy patologiczne. Istnieje możliwość przeniesienia bakterii do jamy ustnej dziecka. Dlatego nie wolno oblizywać smoczków, łyżeczek i nie pozwalać na to nianiom, babciom, itd…

TROCHĘ EKONOMII  NAJTAŃSZA JEST PROFILAKTYKA

Zęby mleczne psuja się szybciej, ze względu na swoja budowę anatomiczną i histologiczną. Próchnica zębów mlecznych jest czynnikiem ryzyka wystąpienia próchnicy w zębach stałych.  Zapobieganie jest  najlepszym sposobem w walce z próchnicą.

CIEKAWOSTKA

Młodzi Rodzice z naszego przedszkola, nie pamiętają pewnie czasów, kiedy w latach 80-tych posiadanie pasty o smaku bananowym graniczyło z cudem. Człowiek pod pretekstem mycia zębów, oddalał się do łazienki, by smakować (czyt. zjadać) to cudo. Obecnie pomimo różnorodności i mnogości past do zębów odsetek próchnicy wcale nie jest mniejszy. Choroba próchnicowa nadal nęka większą część społeczeństwa. Czyżbyśmy nadal jedli pastę zamiast myć nią zęby ?

lek.stom. Kinga Przybyłowska